Zdalna identyfikacja dronów Remote ID – wszystko, co musisz wiedzieć
Zdalna identyfikacja dronów Remote ID – wszystko, co musisz wiedzieć

Drony – niegdyś ekskluzywna technologia dostępna dla nielicznych, dziś integralna część naszej codzienności. Przynosi ze sobą nowe możliwości, ale również nowe wyzwania, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Czym jest obowiązkowa zdalna identyfikacja dronów i jakie zmiany w prawie czekają nas w najbliższym czasie? Dowiedz się, jak dostosować swój dron i zachować bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej.

 

 1. Co to jest Remote ID
 2. Jakie drony wymagają funkcji Remote ID
 3. Jak sprawdzić czy system RID działa prawidłowo
 4. Podsumowanie

 

Co to jest Remote ID

Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązują wspólne przepisy dotyczące latania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Ma to na celu ujednolicenie przestrzeni powietrznej i zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązywać będą nowe regulacje w prawie UE dotyczące zdalnej identyfikacji dronów – Remote ID (w skrócie RID). Celem tego jest monitorowanie całej przestrzeni powietrznej poniżej 122 m. Jest to jeden z pierwszych kroków na długiej drodze tworzenia sieci śledzenia i identyfikacji bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) w ramach Krajowego Systemu Przestrzeni Powietrznej. Czym jest Remote ID i co oznacza dla operatorów dronów? Mamy nadzieję, że ten prosty przewodnik pomoże odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

RID jest formą zdalnego monitorowania zarówno drona, jak i jego operatora. Jest to system, który drogą radiową emituje informacje o BSP do odbiorników naziemnych, podobnie jak odbywa się to w lotnictwie ogólnym. RID można potraktować analogicznie do tablic rejestracyjnych samochodów. Zapewni on bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej, poprawi akceptację dronów przez społeczeństwo i otworzy nowe możliwości dla pilotów dronów.

 

Jakie informacje będą przekazywane

 • numer operatora drona
 • numer seryjny drona
 • czas, położenie i wysokość BSP
 • trasę i prędkość BSP
 • lokalizacja pilota i miejsce startu

Wprowadzenie Remote ID wynika z potrzeby ograniczenia sytuacji, w której nie można zidentyfikować operatora drona. Bez obaw. Twoje dane osobowe są bezpieczne, informacje o nich będą mogli uzyskać tylko upoważnieni urzędnicy.

 

Jakie drony wymagają funkcji Remote ID

Wszystkie o masie większej niż 250 g. Każdy operator drona przekraczającego tę wartość musi zarejestrować go w systemie RID. Dotyczy to osób latającycyh zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko.
Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie posiadacze dronów o masie mniejszej niż 250 g.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem drona, który spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu.

 

Jak uzyskać Remote ID dla dronów, które już posiadamy

Jeśli kupiliśmy dron wyprodukowany po 23 grudnia 2022 r. nie musimy się tym martwić. Nasz dron albo już posiada RID, albo może on zostać dodany przez aktualizację systemu oprogramowania wydaną przez producenta. Po zaktualizowaniu oprogramowania dodaj informacje o RID do systemu rejestracji dronów FAA. Pamiętaj, żeby używać aplikacji opracowanej na podstawie DJI Mobile SDK, która obsługuje RID, w przeciwnym razie dron nie będzie mógł wystartować.

Warto dodać, że wszystkie drony wyprodukowane przez firmę DJI od września 2022 r. spełniają wymogi systemu Remote ID. 

Jednak na rynku wciąż są dostępne drony innych producentów, które nie mają wymaganego w ich kategorii RID. To na pilocie ciąży obowiązek dostosowania drona pod obecnie panujące przepisy, więc koniecznie upewnij się, że Twój sprzęt posiada niezbędne wyposażenie. Sprawdź, czy na opakowaniu lub etykiecie znajduje się identyfikator RID. Zazwyczaj jest on drukowany na naklejce z numerem seryjnym lub na naklejce z informacją o zgodności.

[product id="2373, 2371, 2372" slider="true"]

W wypadku posiadania starszego modelu drona, bez funkcji RID, musisz doposażyć go w dodatkowy moduł. Zwróć uwagę, czy jest on zatwierdzony przez FFA. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi modułu i upewnij się, że nie wpłynie on na bezpieczną pracę drona. Po instalacji urządzenia umieść etykietę zgodności na swoim dronie.

Do prawidłowego działania RID nie jest wymagane Wi–Fi, jednak połączenie z siecią jest wygodne i przyspieszy czas przesyłania informacji. W innym wypadku dane te będą transmitowane przez Bluetooth.

Co zrobić, jeśli w trakcie lotu system RID ulegnie awarii lub przestanie działać? Dron monitoruje funkcjonalność systemu RID od startu do wyłączenia drona. Jeśli system ulegnie awarii, zostanie wyświetlony alarm w aplikacji kontroli lotu lub w goglach, a osoba sterująca dronem musi w miarę możliwości go wylądować. Pamiętaj, że osoba obsługująca dron z RID musi widzieć go przez cały czas trwania lotu.

 

Jak sprawdzić, czy system RID działa prawidłowo

 • Sprawdź status zdalnego ID w aplikacji kontroli lotu DJI: drony DJI zanim rozpoczną lot, automatycznie inicjują autotest. Jeśli nie przejdą testu, nie będą mogły wystartować. Wyniki testu możesz wyświetlić w aplikacji DJI Pilot 2: ikona RID w prawym górnym rogu w kolorze czarnym – działa poprawnie, w kolorze czerwonym – działa błędnie. Aplikacja wyświetli komunikat „Remote ID module error”.

 • Sprawdź, czy sieć WLAN transmituje sygnał RID: uruchom silnik drona, a następnie sprawdź sieć WLAN. Żeby Remote ID było nadawane w sposób prawidłowy, w polu „Available networks” powinien być widoczny napis RID, po którym następuje 20-znakowy ciąg liter i cyfr.

 

Podsumowanie

Wprowadzenie przepisów Remote ID to kolejny kamień milowy w ewolucji dronów i przyszłości tej technologii. To nie tylko krok w kierunku większego bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej, ale także otwarcie nowych drzwi dla różnorodnych zastosowań dronów – z pewnością będą one odgrywać coraz większą rolę w życiu codziennym.

Jednak aby ta przyszłość była naprawdę obiecująca, musimy dostosować się do nowych przepisów. To klucz do przyszłości dronów, w której będą one nie tylko fascynującym hobby, ale także narzędziem, które przyczyni się do naszej codziennej wygody i bezpieczeństwa.

Śledź naszego bloga, aby być na bieżąco z aktualnie panującymi przepisami.

Aktualności
Tematy października
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Popularne tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium