Jaki jest najlepszy smartfon ze składanym ekranem w rankingu 2026 roku? Sprawdź porównanie telefonów ze składanym ekranem i wybierz najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Ranking najlepszych składanych smartfonów 2026 obejmuje 10 wyselekcjonowanych modeli: Apple iPhone Duo, Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra, Samsung Galaxy Z Flip8, Motorola Razr Fold, Motorola Razr 70 Ultra, Google Pixel 11 Pro Fold, OPPO Find N6, HONOR Magic V6, Huawei Mate X7 i trifold Huawei Mate XT Ultimate Design. Porównanie specyfikacji wyświetlaczy, aparatów, chipsetów, baterii i konstrukcji ułatwi Ci wybór rozkładanego telefonu, który spełni Twoje oczekiwania. Zobacz zestawienie parametrów technicznych najlepszych foldów i flipów dostępnych w sprzedaży w 2026 roku.
Porównanie składanych wyświetlaczy w telefonach
Przy porównaniu wyświetlaczy składanych smartfonów największą powierzchnię roboczą oferuje jedyny trzyekranowy model w zestawieniu: Huawei Mate XT Ultimate Design o przekątnej ekranu wewnętrznego 10,2 cala, a tuż po nim OPPO Find N6 z 8,12 cala. Również OPPO posiada największą przekątną ekranu zewnętrznego 6,62 cala. Z kolei największe zagęszczenie pikseli na cal zarówno ekranu wewnętrznego, jak i zewnętrznego oferuje Super Retina XDR w iPhonie Duo (430 i 460 ppi), co przekłada się na wyraźniejszy obraz. Największą adaptacyjną częstotliwość odświeżania ekranu gwarantują obydwa modele Motoroli: Razr Fold i Razr 70 Ultra - aż do 165 Hz. Największą jasnością szczytową 6000 nitów na obu wyświetlaczach wyróżnia się Motorola Razr Fold. Najlepszą ochronę ekranu wewnętrznego zapewniają iPhone Duo (Ceramic Shield 2 z powłoką antyodblaskową i oleofobową), Motorola Razr Fold (Corning® Gorilla® Glass Ceramic) i HONOR Magic V6 (HONOR Super Armored). Najskuteczniejszą ochronę ekranu zewnętrznego gwarantuje Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra (Corning® Gorilla® Glass Ceramic 3), Motorola Razr Fold (Corning® Gorilla® Glass Ceramic 3) i OPPO Find N6 (Ceramic Guard).
| Cecha | Apple iPhone Duo | Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip8 | Motorola Razr Fold | Motorola Razr 70 Ultra | Google Pixel 11 Pro Fold | Huawei Mate X7 | Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N6 | HONOR Magic V6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Typ składania | Fold | Fold | Flip | Fold | Flip | Fold | Fold | Z-Fold | Fold | Fold |
| Rodzaj wyświetlacza wewnętrznego | Super Retina XDR | Dynamic AMOLED 2X | Dynamic AMOLED 2X | LTPO pOLED | LTPS Extreme AMOLED | Super Actua Flex | LTPO OLED | LTPO OLED | AMOLED (SDC E7+COE) | OLED |
| Rodzaj wyświetlacza zewnętrznego | Super Retina XDR | Dynamic AMOLED 2X | FlexWindow sAMOLED | LTPO pOLED | LTPO Extreme AMOLED | Super Actua | LTPO OLED | LTPO OLED | AMOLED (BOE X3) | LTPO OLED |
| Przekątna wyświetlacza wewnętrznego | 7,6 cala | 8 cali | 6,9 cala | 8,1 cala | 6,96 cala | 8 cali | 8 cali | 10,2 cala (3/3) | 8,12 cala | 7,95 cala |
| Przekątna wyświetlacza zewnętrznego | 5,4 cala | 6,5 cala | 4,1 cala | 6,56 cala | 4 cale | 6,5 cala | 6,49 cala | 6,4 cala (1/3) | 6,62 cala | 6,52 cala |
| Przekątna wyświetlacza częściowo rozłożonego | - | - | - | - | - | - | - | 7,9 cala (2/3) | - | - |
| Rozdzielczość ekranu wewnętrznego | 2.5 K 1878 x 2670 pikseli |
QXGA+ 2504 × 2256 pikseli |
FHD+ 2520 × 1080 pikseli |
2K 2484 × 2232 pikseli |
FHD+ 2992 x 1224 pikseli |
UHD 2152 x 2076 pikseli |
FHD+ 2444 × 1080 pikseli |
3184 x 2232 pikseli | QXGA+ 2480 x 2248 pikseli |
2352 x 2172 pikseli |
| Rozdzielczość ekranu zewnętrznego | 1398 x 2034 pikseli | FHD+ 2520 × 1080 pikseli |
1048 × 948 pikseli | 2520 × 1080 pikseli | 1272 x 1080 pikseli | FHD+ 2342 x 1080 pikseli |
2416 × 2210 pikseli | 2232 × 1008 pikseli | FHD+ 2616 x 1140 pikseli |
FHD 2420 x 1080 pikseli |
| Rozdzielczość ekranu częściowo rozłożonego | - | - | - | - | - | - | - | 2232 × 2048 pikseli | - | - |
| Zagęszczenie pikseli (wewnętrzny ekran) | 430 ppi | 422 ppi | 397 ppi | 413 ppi | 464 ppi | 372 ppi | 412 ppi | 382 ppi | 412 ppi | 403 ppi |
| Zagęszczenie pikseli (zewnętrzny ekran) | 460 ppi | 422 ppi | 397 ppi | 418 ppi | 417 ppi | 399 ppi | 412 ppi | 382 ppi | 431 ppi | 406 ppi |
| Częstotliwość odświeżania ekranu | 1-120 Hz | 1-120 Hz | 1-120 Hz | 1-165 Hz | 1-165 Hz | 1-120 Hz | 1-120 Hz | 1-90 Hz | 1-120 Hz | 1-120 Hz |
| Jasność szczytowa ekranu | 3000 nitów | 3000 nitów | 2600 nitów | 6000 nitów | 5000 nitów | 3600 nitów | 2500 nitów (wewnętrzny) 3000 nitów (zewnętrzny) |
5000 nitów | 1800 nitów | 5000 nitów (wewnętrzny) 6000 nitów (zewnętrzny) |
| Ochrona ekranu wewnętrznego | Ceramic Shield 2 z powłoką antyodblaskową i oleofobową | Ultra Thin Glass (UTG) | Ultra Thin Glass (UTG) | Elastyczna folia ochronna TPU | Corning® Gorilla® Glass Ceramic | Ultra Thin Glass (UTG) | Elastyczna folia ochronna TPU | Elastyczna folia ochronna TPU | Elastyczne szkło samowygładzające z PET + Ultra Thin Glass (UTG) | HONOR Super Armored |
| Ochrona ekranu zewnętrznego | Ceramic Shield | Corning® Gorilla® Glass Ceramic 3 | Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 | Corning® Gorilla® Glass Ceramic 3 | Alcantara | Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 | Elastyczna folia ochronna TPU | Elastyczna folia ochronna TPU | Ceramic Guard | NanoCrystal Shield z 5600-warstwową powłoką z azotku krzemu |
Porównanie aparatów tylnych i przednich składanych telefonów
Porównując kamery rozkładanych telefonów, najwyższą rozdzielczość aparatów głównych 200 Mpix oferują Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra i OPPO Find N6. Możliwości obiektywu ultraszerokokątnego w większości modeli jest bardzo zbliżona. Teleobiektywem o największej rozdzielczości 64 Mpix może pochwalić się HONOR Magic V6. Apple iPhone Duo jako jedyny posiada aparat FaceTime dyskretnie ukryty pod ekranem, dzięki czemu masz do niego dostęp, kiedy jest potrzebny. Z kolei OPPO Find N6 jako jedyny został wyposażony w dodatkowy, czwarty obiektyw monochromatyczny 2 Mpix, który pełni rolę pomocniczego sensora głębi i światła, pomagając uzyskać lepszy efekt bokeh. Najwyższą rozdzielczość pojedynczego aparatu przedniego zapewnia Motorola Razr 70 Ultra (50 Mpix), zaś podwójnego Motorola Razr Fold (20 Mpix i 32 Mpix). Najlepszym zoomem jakości optycznej może pochwalić się Google Pixel 11 Pro Fold (aż do 10x), zaś przybliżeniem optycznym Huawei Mate XT Ultimate Design (5.5x) - niewiele za nim znowu Pixel (5x). Największym zoomem cyfrowym wyróżnia się OPPO Find N6 (120x). Zestawem najjaśniejszych przysłon kamer tylnych wyróżniają się MotorolaRazr Fold i Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra, zaś przednią - flip Motorola Razr 70 Ultra (F 2.0 -niestety pojedyncza). Większość modeli posiada zbliżoną jasność obu kamer przednich o jasności przysłon F 2.2. Najlepszą rozdzielczością rejestrowania wideo może poszczycić się Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra (UHD 8K przy 30 kl./s) i Motorola Razr Fold (8K przy 30 kl./ Ultra HDR Dolby Vision).
| Cecha | Apple iPhone Duo | Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip8 | Motorola Razr Fold | Motorola Razr 70 Ultra | Google Pixel 11 Pro Fold | Huawei Mate X7 | Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N6 | HONOR Magic V6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aparat główny szerokokątny | 48 Mpix | 200 Mpix | 50 Mpix | 50 Mpix | 50 Mpix | 48 Mpix | 50 Mpix | 50 Mpix | 200 Mpix | 50 Mpix |
| Aparat ultraszerokokątny | 48 Mpix | 50 Mpix | 12 Mpix | 50 Mpix | 50 Mpix | 10,5 Mpix | 40 Mpix | 12 Mpix | 50 Mpix | 50 Mpix |
| Teleobiektyw | - | 10 Mpix | - | 50 Mpix | - | 10,8 Mpix | 50 Mpix | 12 Mpix | 50 Mpix | 64 Mpix |
| Obiektyw monochromatyczny | - | - | - | - | - | - | - | - | 2 Mpix | - |
| Aparat na ekranie głównym | 12 Mpix Aparat Face Time pod ekranem |
10 Mpix | 10 Mpix | 20 Mpix | 50 Mpix | 10 Mpix | 8 Mpix | 8 Mpix | 20 Mpix | 20 Mpix |
| Aparat na ekranie zewnętrznym | - | 10 Mpix | - | 32 Mpix | - | 10 Mpix | 8 Mpix | 8 Mpix | 20 Mpix | 20 Mpix |
| Zoom jakości optycznej | - | 2x | 2x | 3x | - | 0,5× 1x 2x 5x 10x |
- | - | - | - |
| Zoom optyczny | 0,5x 1x 2x |
3x | - | 3x | 2x | 5x | 3.5x | 5.5x | 3x | 3x |
| Zoom cyfrowy (przestrzenny) | - | 30x | 10x | 100x | 10x | 30x | 100x | 50x | 120x | 100x |
| Jasność przysłony kamery tylnej (Multiple) | F 1.6 F 2.2 |
F 1.8 F 1.9 F 2.4 |
F 1.8 F 2.2 |
F 1.6 F 2.0 F 2.4 |
F 1.8 F 2.0 |
F 1.7 F 2.2 F 3.1 |
F 1.49 F 4.0 F 2.2 |
F 1.4-4.0 F 2.2 F 3.4 |
F 1.8 F 2.0 F 2.7 F 2.4 |
F 1.6 F 2.2 F 2.5 |
| Jasność przysłony kamery przedniej | F 2.2 | F 2.2 F 2.2 |
F 2.2 F 2.2 |
F 2.4 F 2.4 |
F 2.0 | F 2.2 F 2.2 |
F 2.4 F 2.2 |
F 2.2 F 2.2 |
F 2.4 F 2.4 |
F 2.2 F 2.2 |
| Rozdzielczość nagrywania wideo | 4K Dolby Vision do 120 kl./s (główny) 4K Dolby Vision do 60 kl./s (ultraszerokokątny) |
UHD 8K przy 30 kl./s (7680 × 4320) |
UHD 4K przy 60 kl./s (3840 × 2160) |
8K przy 30 kl./s Ultra HDR Dolby Vision (7680x4320) |
FHD 9:16 przy 30 kl./s (1080 x 1920) |
4K przy 24/30/60 kl./s (3840 × 2160) |
4K UHD przy 60 kl./s (3840 × 2160) |
4K UHD przy 60 kl./s (3840 × 2160) |
4K UHD przy 120 kl./s (3840 × 2160) |
4K przy 60 kl./s (3840 × 2160) |
Porównanie chipsetów w rozkładanych telefonach
Porównanie chipów wykazuje, że najwydajniejszym SoC Apple A20 Pro 2 nm może pochwalić się składany iPhone Duo: najwyższe taktowanie procesora 4,93 GHz daje potężne możliwości obliczeniowe, jednakże większą energooszczędnością mogą szczycić się modele wyposażone w 8-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5. Również iPhone Duo posiada najlepszy układ graficzny Apple A20 Pro, który zdobywa więcej punktów benchmark, niż konkurencyjny Adreno 840 marki Qualcomm. Ciężko wyszczególnić najlepsze NPU, ale na razie prym wiedzie TPU Google'a, który jest najlepszy do trenowania ogromnych modeli językowych, z kolei w masowych obliczeniach serwerowych najlepszy będzie Da Vinci NPU z architekturą opartą na kostkach tensorowych. Qualcomm Hexagon posiada najlepszy stosunek surowej mocy (TOPS) do watów, dzięki czemu zapewnia lepszą wydajność AI zużywając mniej mocy. Apple Neural Engine wybija się najlepszą integracją systemową, zaś 32K MAC NPU zapewnia maksymalną energooszczędność przy przetwarzaniu mikrozadań. Najszybszym ray-tracingiem wyróżniają się modele wyposażone w 8-rdzeniowy Snapdragon 8 Elite Gen 5, co zapewni bardziej realistyczną grafikę w grach, lepszą płynność przy animacjach o wyższej liczbie kl/s. i zapewnia szybsze renderowanie scen. Większość modeli zapewnia aż 16 GB pamięci RAM, zaś największą pojemnością pamięci wewnętrznej może poszczycić się iPhone Duo (2 TB). Najwydajniejsze chłodzenie w postaci systemu podwójnej komory parowej zastosowano w OPPO Find N6.
| Cecha | Apple iPhone Duo | Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip8 | Motorola Razr Fold | Motorola Razr 70 Ultra | Google Pixel 11 Pro Fold | Huawei Mate X7 | Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N6 | HONOR Magic V6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chipset (SoC) | Apple A20 Pro | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy | Samsung Exynos 2600 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Mobile Platform | Google Tensor G6 z dodatkowym koprocesorem zabezpieczeń Titan M3 | HiSilicon Kirin 9030 Pro | HiSilicon Kirin 9010 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Mobile Platform |
| Procesor (CPU) | Apple A20 Pro | Qualcomm Oryon | Arm® C1-Ultra | Qualcomm Oryon | Qualcomm Oryon | Tensor G6 | Kirin 9030 Pro | Kirin 910 | Qualcomm Oryon | Qualcomm Oryon |
| Układ graficzny (GPU) | Apple A20 Pro 7-core GPU | Qualcomm Adreno 840 | Xclipse 960 | Qualcomm Adreno 829 | Qualcomm Adreno 830 | Imagination CXT-48-1536 (IMG CXTP-48-1536) | Maleoon 935 | Maleoon 910 | Qualcomm Adreno 840 | Qualcomm Adreno 840 |
| Jednostka przetwarzania neuronowego (NPU) | Apple Neural Engine | Qualcomm Hexagon | 32K MAC NPU | Qualcomm Hexagon | Qualcomm Hexagon | Google Tensor Processing Unit (TPU) | Da Vinci NPU | Da Vinci NPU | Qualcomm Hexagon | Qualcomm Hexagon |
| Ilość rdzeni procesora | 6 | 8 | 10 | 8 | 8 | 7 (chip) 1 (koprocesor) |
9 | 12 | 8 | 8 |
| Układ rdzeni | 2+4 | 2+6 | 1+3+6 | 2+6 | 2+6 | 1+4+2 (chip) 1 (koprocesor) |
1+4+4 | 2+4+6 | 2+6 | 2+6 |
| Rodzaje rdzeni | 2 super-rdzenie P-cores 4,93 GHz 4 rdzenie energooszczędne E-cores 2,64 GHz |
2 wydajne rdzenie główne Oryon Gen 3 Prime 4,74 GHz 6 rdzeni energooszczędnych Oryon Gen 3 Performance 3,63 MHz |
1 bardzo wydajny rdzeń główny C1-Ultra 3,9 GHz 3 wydajne rdzenie C1-Pro 3,25 GHz 6 rdzeni energooszczędnych C1-Pro 2,75 GHz |
2 wydajne rdzenie główne Oryon Gen 3 Prime 4,74 GHz 6 rdzeni energooszczędnych Oryon Gen 3 Performance 3,63 GHz |
2 wydajne rdzenie główne Oryon V2 Phoenix L 4,32 GHz 6 rdzeni energooszczędnych Oryon V2 Phoenix M 3,53 GHz |
1 bardzo wydajny rdzeń Arm C1-Ultra 4,11 GHz 4 wydajne rdzenie Arm C1-Pro 3,38 GHz 2 energooszczędne rdzenie Arm C1-Pro 2,65 GHz 1 rdzeń koprocesora RISC-V (taktowanie nie zostało ujawnione) |
1 wydajny rdzeń Taishan V124 Prime 2,75 GHz 4 rdzenie średnie Taishan V124 2,27 GHz 4 rdzenie energooszczędne Taishan V124 1,72 GHz |
2 wydajne rdzenie TaiShan V121 2,3 GHz 4 rdzenie średnie TaiShan V121 2,18 GHz 6 rdzeni energooszczędnych ARM Cortex-A510 1,55 GHz |
2 wydajne rdzenie główne Oryon Gen 3 Prime 4,74 GHz 6 rdzeni energooszczędnych Oryon Gen 3 Performance 3,63 MHz |
2 wydajne rdzenie główne Oryon Gen 3 Prime 4,6 GHz 6 rdzeni energooszczędnych Oryon Gen 3 Performance 3,62 GHz |
| Taktowanie procesora | 4,93 GHz | 4,74 GHz | 3,9 GHz | 4,74 GHz | 4,32 GHz | 4,11 GHz | 2,75 GHz | 2,3 GHz | 4,74 GHz | 4,6 GHz |
| Proces technologiczny | 2 nm TSMC N2 | 3 nm N3P | 2nm GAA | 3 nm N3P | 3 nm N3P | 3 nm TSMC (chip) 3 nm TSMC N3P (koprocesor) | 5 nm SMIC N+3 | 7 nm SMIC | 3 nm N3P | 3 nm N3P |
| Ray-tracing | 12 Mpix/s | 14,7 Mpix/s | 12,2 Mpix/s | 14,7 Mpix/s | 14,1 Mpix/s | Brak | 6,14 Mpix/s | 5,08 Mpix/s | 14,7 Mpix/s | 14,1 Mpix/s |
| Pamięć RAM | 12 GB | 12 GB 16 GB (dla 1 TB wbudowanej) |
12 GB | 16 GB | 16 GB | 16 GB | 16 GB | 16 GB | 12 GB 16 GB (dla 512 GB i 1 TB pamięci wbudowanej) |
16 GB |
| Pamięć wbudowana | 256 GB 512 GB 1 TB 2 TB |
256 GB 512 GB 1 TB |
256 GB 512 GB |
512 GB | 256 GB 512 GB 1 TB |
256 GB 512 GB 1 TB |
512 GB | 512 GB 1 TB |
256 GB 512 GB 1 TB |
512 GB 1 TB |
| Chłodzenie | Vapor Chamber | Vapor Chamber | Vapor Chamber | Zaawansowane chłodzenie cieczą | Pasywny system odprowadzania ciepła | Vapor Chamber z dodatkowymi warstwami grafitowymi | Z grafenowym systemem rozprowadzania ciepła | Pasywne struktury grafitowe na trzech panelach | Dual Vapor Chamber Cooling System | Vapor Chamber |
| System operacyjny | iOS 27 | Android 17 | Android 17 | Android 16 | Android 16 | Android 17 | Android 15 | HarmonyOS 4.2 | Android 16 | Android 16 |
| Interfejs | - | One UI 9 | One UI 9 | Hello UI | Moto | Pixel UI | EMUI 15.0 | EMUI 14.2 | ColorOS16 | MagicOS 10.0 |
| Sztuczna inteligencja | Apple Intelligence Siri AI | Galaxy AI Google Gemini | Galaxy AI Google Gemini | Moto AI | Moto AI | Gemini Intelligence Google Gemini | Harmony Intelligence | Pangu AI | OPPO AI | HONOR AI |
Porównanie wydajności baterii składanych smartfonów
Porównanie baterii w składanych telefonach wskazuje, że największą pojemnością wyróżnił się HONOR Magic V6 (6660 mAh), jednak to Motorola Razr Fold (6000 mAh) dzięki zoptymalizowaniu wydajności energetycznej zapewnia najdłuższy czas odtwarzania wideo na wyświetlaczu wewnętrznym (do 43 godzin) i zewnętrznym (aż do 59 godzin w testach). Największą moc ładowania przewodowego 80 W zapewniają Motorola Razr Fold, OPPO Find N6 i HONOR Magic V6. Najwyższą moc ładowania indukcyjnego 66 W oferuje HONOR Magic V6. Po 30 minutach ładowania 80% baterii uzupełnisz w Motoroli Razr 70 Ultra, Huawei Mate X7 i OPPO Find N6. Jest to prędkość ładowania rozłożonego smartfona. W wersji złożonej prędkość ładowania spada o niemal 50% - wynika to z mechanizmów ochrony przed przegrzaniem tak cienkich sekcji ekranu i baterii.
| Cecha | Apple iPhone Duo | Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip8 | Motorola Razr Fold | Motorola Razr 70 Ultra | Google Pixel 11 Pro Fold | Huawei Mate X7 | Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N6 | HONOR Magic V6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pojemność baterii | 5400 mAh | 5000 mAh | 4300 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 4806 mAh | 5300 mAh | 5600 mAh | 6000 mAh | 6660 mAh |
| Pojemność znamionowa (z eSIM) | 4883 mAh | 4854 mAh | 4174 mAh | 5760 mAh | 4854 mAh | 4658 mAh | 5170 mAh | - | 5850 mAh | 6510 mAh |
| Czas odtwarzania wideo (rozłożony) | do 31 h | do 32 h | do 31 h | do 43 h | do 31 h | ponad 24 h | ponad 15 h | do 15 h (3/3) | do 26 h | do 24 h |
| Czas odtwarzania wideo (złożony) | do 44 h | - | - | do 59 h | do 36 h | ponad 27 h | - | do 20 h (1/3) | ponad 27 h | - |
| Czas odtwarzania wideo (częściowo rozłożony) | - | - | - | - | - | - | - | do 18 h (2/3) | - | - |
| Szybkie ładowanie przewodowe | 60 W | 45 W | 25 W | 80 W | 68 W | 30 W | 66 W | 66 W | 80 W | 80 W |
| Super-szybkie ładowanie bezprzewodowe | 35 W | 20 W | 15 W | 50 W | 30 W | 25 W | 50 W | 50 W | 50 W | 66 W |
| Ilość uzupełnionej energii w 30 minut | 50% | 67% | 50% | 75% | 80% | 50% | 80% | 74% (w pozycji rozłożonej) 32% (w pozycji złożonej) |
80% | 66% |
Porównanie konstrukcji i wymiarów składanych smartfonów
Przy porównaniu wymiarów składanych smartfonów, należy wziąć wymiary po rozłożeniu (powierzchnia robocza - im większa, tym lepsza) i po złożeniu (pewniejszy chwyt, bardziej komfortowe przechowywanie w kieszeni czy torbie). Największą przestrzeń roboczą oferuje jedyny tri-fold w zestawieniu: Huawei Mate XT Ultimate Design (156,7 x 219 x 3,6/4,75 mm), zaś najbardziej kompaktowym telefonem po złożeniu są oczywiście flipy - najwygodniejszy do schowania w kieszeni jest Samsung Galaxy Z Flip8 (85,7 x 75,4 x 13,1 mm i waga zaledwie 180 g). Najwyższą klasę szczelności posiada HONOR Magic V6 (IP68/IP69), co czyni go również najodporniejszym składanym telefonem na wnikanie drobin pyłu czy zanurzenie w wodzie. Najskuteczniejszy zawias zapobiegający nieestetycznym zagięciom wyświetlacza wewnętrznego i najbardziej intuicyjne regulowanie kąta rozkładania zapewnia iPhone Duo (autorski system z drukowanymi 3D mikrowarstwami) oraz Motorola Razr Fold (zawias typu Teardrop, dzięki któremu nie powstaje szczelina, a obie połówki smartfona idealnie do siebie przylegają). Z kolei najwytrzymalszym na uszkodzenia zawiasem jest Titanium Flexion Hinge 2. generacji stosowany w OPPO Find N6, który wyróżnia się konstrukcją opartą na tytanie klasy 5 i ultra-wytrzymałej stali 2200 MPa, który został wykonany metodą druku kroplami żywicy polimerowej niwelującej tarcie (3D Liquid Printing) połączonej ze strukturą Clover Balance Pivot podnoszącej siłę podparcia o 20%.
| Cecha | Apple iPhone Duo | Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip8 | Motorola Razr Fold | Motorola Razr 70 Ultra | Google Pixel 11 Pro Fold | Huawei Mate X7 | Huawei Mate XT Ultimate Design | OPPO Find N6 | HONOR Magic V6 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wysokość po rozłożeniu | 117,8 mm | 158,4 mm | 166,9 mm | 160,05 mm | 171,48 mm | 154,9 mm | 156,8 mm | 156,7 mm | 159,87 mm | 156,7 mm |
| Wysokość po złożeniu | - | - | 85,7 mm | - | 88,12 mm | - | - | - | - | - |
| Szerokość po rozłożeniu | 164,6 mm | 143,2 mm | 75,4 mm | 144,47 mm | 73,99 mm | 144,9 mm | 144,2 mm | 219 mm | 145,58 mm | 145,6 mm |
| Szerokość po złożeniu | 84,1 mm | 72,8 mm | - | 73,96 mm | - | 76,2 mm | 73,8 mm | 73,5 mm | 74,12 mm | 74,5 mm |
| Szerokość po częściowym rozłożeniu | - | - | - | - | - | - | - | 143 mm | - | - |
| Grubość po rozłożeniu | 5,2 mm | 4,1 mm | 6,1 mm | 4,55 mm | 7,19 mm | 5,1 mm | 4,5 mm | 3,6 mm 3,6 mm 4,75 mm |
4,21 mm | 4,1 mm |
| Grubość po złożeniu | 11,3 mm | 8,9 mm | 13,1 mm | 9,89 mm | 15,69 mm | 10,2 mm | 9,5 mm | 12,8 mm | 8,93 mm | 9 mm |
| Grubość po częściowym rozłożeniu | - | - | - | - | - | - | - | 7,45 mm 4,75 mm |
- | - |
| Waga | 254 g | 215 g | 180 g | 243 g | 199 g | 238 g | 236 g | 298 g | 225 g | 224 g |
| Klasa odporności | IP68 | IP48 | IP48 | IP49 | IP48 | IP68 | IP58/IP59 | IPX8 | IP59/IP5X | Ip68/IP69 |
| Zawiasy | Złożony z ponad 100 mikro-warstw | Armor FlexHinge z warstwami Tytan Flex | Armor FlexHinge | Typu Teardrop (Zero-Gap) | Wzmocniony tytanem | Bez przekładni (gearless hinge) ze stali wielostopowej z osłoną z aluminium klasy lotniczej | Ze stali o podwyższonej odporności | System Tiangong (ze zginaniem dwukierunkowym) |
Titanium Flexion Hinge 2. generacji | Ze stalową osłoną o wytrzymałości do 2800 MPa oraz 500000 cykli składania |
Podsumowanie największych atutów najlepszych składanych smartfonów
Który składany telefon jest najlepszy w zestawieniu? Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, najczęściej wybijały się dwa foldy: Motorola Razr Fold i OPPO Find N6. Pierwszy fold Motoroli otrzymał niemalże najlepiej wyważone parametry techniczne, co czyni go najbardziej uniwersalnym w zastosowaniu składanym telefonem. OPPO Find N6 sprawdzi się do grania na większym ekranie i dla miłośników fotografii, zaś trwalszy system zawiasów sprawia, że sprzęt posłuży przez dłuższy czas. Poznaj największe zalety każdego z modeli i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom:
Apple iPhone Duo - Największymi zaletami pierwszego składanego iPhone'a Duo są: najwydajniejszy chipset A20 Pro z taktowaniem procesora 4,93 GHz i 7-rdzeniowym GPU, zamknięty ekosystem Apple zapewniający wyższy poziom bezpieczeństwa, innowacyjny zawias z ponad 100 mikrowarstw sprawiający, że nie powstają zagięcia na wewnętrznym wyświetlaczu, a regulowanie kąta jest bardzo intuicyjne, wymiary zbliżone do dwóch złączonych ze sobą iPhone'ów. Ponadto dwie baterie zapewniające do 31 godzin pracy na wyświetlaczu wewnętrznym, szybkie ładowanie przewodowe 60 W, dyskretnie ukryty aparat FaceTime pod wyświetlaczem, ekrany Super Retina XDR z zagęszczeniem 430 i 460 ppi zabezpieczone osłonami Ceramic Shield 2 i Ceramic Shield, jasne przysłony kamer, system operacyjny iOS 27 i kompatybilność z rysikiem Apple Pencil USB-C.
Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra - To fold Samsung z 8-calowym wyświetlaczem wewnętrznym Dynamic AMOLED 2X, zagęszczeniem 422 ppi i ochroną UTG na wewnętrznym oraz Corning® Gorilla® Glass Ceramic 3 na zewnętrznym ekranie. Napędza go najnowszy chip Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy z zegarem procesora 4,74 GHz z GPU Adreno 840 i najszybszym ray-tracingiem, który docenią gracze szukający telefonu z dużym ekranem. Aparat 200 Mpix i 2x zoom jakości optycznej oraz 3x optyczny zapewnią wysoką jakość zdjęć i wideo w rozdzielczości UHD 8K przy 30 kl./s.
Samsung Galaxy Z Flip8 - Jest to składany smartfon o najbardziej kompaktowych wymiarach i najniższej wadze w zestawieniu. Napędza go autorski 10-rdzeniowy chip Samsung Exynos 2600 w technologii 2 nm z 32K MAC NPU, który zapewnia maksymalną energooszczędność przy mikrozadaniach.
Motorola Razr Fold - Wyświetlacz wewnętrzny LTPO pOLED o przekątnej 8,1 cala, zagęszczenie 413 i 418 ppi, adaptacyjna częstotliwość odświeżania 1-165 Hz i jasność szczytowa do 6000 nitów czynią ją jedną z najlepszych pozycji dla miłośników gier i oglądania filmów. Wyposażony w potężny 8-rdzeniowy chip Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 z taktowaniem 4,74 GHz, układem graficznym Adreno 829 i ray-tracingiem 14,7 Mpix/s oraz zaawansowanym chłodzeniem procesora cieczą. Świetne aparaty selfie 20 Mpix i 32 Mpix z 3x zoomem jakości optycznej i 100x zoomem cyfrowym. Jasne przysłony i największa rozdzielczość nagrywania wideo 8K przy 30 kl./s Ultra HDR Dolby Vision zapewnią rejestrowanie wyraźnych filmów nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Potężna bateria 6000 mAh oferuje do 43 godzin odtwarzania wideo na ekranie wewnętrznym i nawet do 59 godzin na zewnętrznym. Ładowanie przewodowe 80W i bezprzewodowe 50 W uzupełnią aż do 75% baterii w zaledwie 30 minut. Powierzchnia robocza 160,05 x 144,47 x 4,55 mm zapewnia wygodę pracy, a bezszczelinowy system zawiasów typu Teardrop zagwarantuje idealnie gładki ekran po rozłożeniu bez nieestetycznego zgięcia.
Motorola Razr 70 Ultra - Wydajny flip z ekranem wewnętrznym LTPS Extreme AMOLED o przekątnej 6,96 cala, zagęszczeniem 464 pikseli na cal, adaptacyjnym odświeżaniem 1-165 Hz i jasnością szczytową 5000 nitów zapewni komfort użytkowania nawet w pełnym słońcu. Jasne przysłony aparatu wpuszczają więcej światła, oferując więcej detali przy fotografii nocnej. 8-rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 8 Elite Mobile Platform z GPU Adreno 830 i ray-tracingiem 14,1 Mpix czyni go świetnym kieszonkowym telefonem do grania. Bateria 5000 mAh zapewnia do 31 godzin odtwarzania wideo na ekranie wewnętrznym, a ładowanie przewodowe 68 W umożliwia uzupełnienie aż do 80% baterii w 30 minut.
Google Pixel 11 Pro Fold - Składany Pixel oferuje aż do 10x zoom jakości optycznej i 30x zoom optyczny zapewniając wyraźne, pełne detali ujęcia nawet z większej odległości. Chip Google Tensor G6 z dodatkowym koprocesorem zabezpieczeń Titan M3 posiada autorskie NPU Google Tensor Processing Unit zaprojektowane z myślą o płynniejszym działaniu dwóch sztucznych inteligencji Gemini. Konstrukcja posiada klasę odporności IP68.
Huawei Mate X7 - Fold z zoomem cyfrowym 100x, który umożliwia wykonanie zdjęć nawet przy dużym przybliżeniu. Szybkie ładowanie przewodowe 66W i bezprzewodowe 50 W umożliwiają uzupełnienie aż do 80% baterii w zaledwie 30 minut.
Huawei Mate XT Ultimate Design - Pierwszy utrzymujący się dłużej na rynku tri-fold (zwany również z-fold z uwagi na mechanizm składania), którego ekran wewnętrzny LTPO OLED o przekątnej 10,2 cala (3/3), 7,9 cala (2/3) i 6,4 cala (1/3) oferuje największą w zestawieniu przestrzeń roboczą, a jasność szczytowa 5000 nitów w plenerze zapewnia doskonałą widoczność przy każdym świetle. Maksymalne wymiary 156,7 x 219 x 3,6/4,75 mm sprawiają, że ten składany smartfon z powodzeniem może zastąpić również tablet. Szybkie ładowanie przewodowe 66W i bezprzewodowe 50 W umożliwiają uzupełnienie aż do 74% baterii w pozycji całkowicie rozłożonej.
OPPO Find N6 - Fold z wewnętrznym ekranem o przekątnej aż 8,12 cala, zagęszczeniem 412 i 431 ppi oraz elastycznym szkłem samowygładzającym z PET + UTG. Ekran zewnętrzny chroni niezwykle wytrzymała powłoka Ceramic Guard. Oferuje niesamowite możliwości fotograficzne dzięki systemowi czterech tylnych kamer z aparatem głównym 200 Mpix i wspomaganiem aparatem monochromatycznym 2 Mpix, który pomoże uzyskać lepszy efekt bokeh. Największy w zestawieniu zoom cyfrowy 120x oferuje największe przybliżenie przy makrofotografii. Podobnie, jak fold Samsunga został wyposażony w bardzo wydajny chip Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 z taktowaniem 4,74 GHz, GPU Adreno 840 i ray-tracingiem 14,7 Mpix/s, który otrzymał znacznie wydajniejsze chłodzenie w postaci podwójnej komory Dual Vapor Chamber. Super-szybkie ładowanie przewodowe 80 W i indukcyjne 50 W zapewnią uzupełnienie nawet do 80% baterii w 30 minut. Model otrzymał najtrwalsze zawiasy Titanium Flexion Hinge 2. generacji.
HONOR Magic V6 - Fold z czytelnym wyświetlaczem wewnętrznym do 5000 nitów jasności szczytowej i zewnętrznym do 6000 nitów zapewnia doskonałą widoczność nawet w pełnym słońcu. Wytrzymałe ochrony ekranu HONOR Super Armored i NanoCrystal Shield z 5600-warstwową powłoką z azotku krzemu chronią urządzenie przed zarysowaniem. Teleobiektyw o największej rozdzielczości 64 Mpix w połączeniu z zoomem cyfrowym 100x sprawdzi się dla miłośników makrofotografii. Wydajny 8-rdzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Mobile Platform z taktowaniem 4,6 GHz, GPU Adreno 840 i ray-tracingiem 14,1 Mpix sprawdzi się do grania. Najpojemniejsza bateria w zestawieniu 6660 mAh dzięki przewodowemu ładowaniu 80 W i bezprzewodowemu 66 W zostanie uzupełniona do 66% w 30 minut. Najwyższa klasa odporności IP68/IP69.



