Z naturą na Ty – rozmowa z fotografem przyrody Pawłem Bernasem

Z naturą na Ty – rozmowa z fotografem przyrody Pawłem Bernasem

Człowiek, który pozwala zajrzeć w niedostępny świat dzikich zwierząt. Mamy przyjemność porozmawiać z Pawłem Bernasem - fotografem, który swoje pasje i życie zawodowe poświęcił uchwycaniu natury w jej najczystszej, niezakłóconej formie. W dzisiejszym wywiadzie dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, tajnikami pracy w terenie oraz pasją, która napędza go do ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Jego fotografie są jak okno do innego świata, którego wielu z nas nigdy nie miało okazji zobaczyć na własne oczy.

 

Fotografia dzikich zwierząt to jedna z najbardziej wymagających i fascynujących dziedzin fotografii. Wymaga nie tylko doskonałej znajomości technik fotograficznych, ale także cierpliwości, wytrwałości i głębokiego zrozumienia natury. Dzika przyroda nie pozuje, nie czeka na fotografa, dlatego też uchwycenie niepowtarzalnego momentu, wyjątkowego zachowania zwierzęcia czy unikatowej interakcji w naturalnym środowisku jest prawdziwym wyzwaniem. Ale jak wspomina nasz gość, także niezwykle satysfakcjonujące.

Jak nauczyć się fotografować przyrodę i jaki sprzęt będzie do tego pomocny? Zanim jednak zagłębimy się w techniczne aspekty i sekrety mistrzostwa w tej dziedzinie, chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o inspiracjach naszego gościa i o tym, co pchnęło go w świat fotografii.

 

Jak narodziło się Twoje zainteresowanie fotografią i dlaczego zdecydowałeś skupić się właśnie na zdjęciach przyrody?

Moje początki z fotografią bezpośrednio wiążą się z miejscem, w którym mieszkałem od dziecka. Pochodzę z Pilchowic, małej wsi na Śląsku, otoczonej lasami i polami. To tutaj przez setki wieczorów słuchałem pohukiwania sów lub odgłosów rykowiska, niejednokrotnie też wychodząc z domu na podwórko, lub nawet przez okno widziałem jelenie, sarny, dziki i mnóstwo innych zwierząt, które zainspirowały mnie do tego, by uwieczniać je na zdjęciach. Tak też pewnego dnia wpadł pomysł na zakup teleobiektywu, zamiast małego aparatu typu „superzoom”.

 

Fotorafia przyrody Pawła Bernasa

 

Skąd czerpiesz pomysły do swoich zdjęć? Czy są konkretne osoby, prace czy też sytuacje, które pomagają Ci w tworzeniu swoich dzieł?

Inspiracją są dla mnie bardzo często kadry innych fotografów, natomiast zwykle pomysły na zdjęcia rodzą się po prostu w mojej głowie. Zwykle też obserwuje jak w różnych miejscach układa się światło o danych godzinach, a następnie powracam tam już z konkretnymi zamiarami. W przypadku dzikich zwierząt jest to często utrudnione, bo nie jesteśmy w stanie rozkazać im gdzie i o której godzinie mają się zjawić :).

 

Artyści mają swoje własne kryteria i wymagania wobec swoich prac. Czego oczekujesz od swoich zdjęć, kiedy patrzysz na nie po skończonej pracy?

Przede wszystkim, aby były plastyczne, naturalne i nie przesadzone. Lubię też, gdy światło słoneczne odgrywa na zdjęciu główną rolę.

 

Fotografia przyrodnicza wymaga nie tylko talentu, ale także odpowiedniego wyposażenia. Na jakim sprzęcie najczęściej pracujesz?

Moim najczęściej używanym zestawem jest Canon EOS R7 z podpiętym obiektywem Canona EF 300mmm F/2.8L IS USM. Uważam, że w swojej klasie i przedziale cenowym jest to szkło idealne, a R7 świetnie je dopełnia dzięki swojej szybkości. Oprócz tego wyjazdowo i wakacyjnie najczęściej używam obiektywów RF 16mm F/2.8 oraz EF 28-135mm F/3.5-5.6 IS USM.

 

Fotografia przyrody Pawła Bernasa 2



Czy jest jakiś wymarzony plener fotograficzny, do którego jeszcze się nie udało dotrzeć, ale który jest na Twojej liście miejsc do odwiedzenia?

Wydaje mi się, że jest to Svalbard lub Islandia. Mam nadzieje, że do tego drugiego miejsca uda mi się dotrzeć w stosunkowo niedługim czasie :).

 

Czy są jeszcze inne rodzaje fotografii, które lubisz równie mocno?

Poza dziką przyrodą zajmuje się także fotografią sportową i motoryzacyjną. Najczęściej są to mecze piłkarskie, zawody rowerowe, biegi oraz fotografie sprzedażowe samochodów i motocykli. Bardzo lubię zdjęcia pojazdów w ruchu, tzw. Rolling shoty, gdzie sam znajduje się w aucie obok i z niego wykonuje całą pracę.

 

 Fotorafia motoryzacyjna Paweł Bezrnas

 

Masz jakieś rady dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią przyrody?

Przede wszystkim ten rodzaj fotografii wymaga bardzo dużo cierpliwości i spokoju. Najważniejsze jest, aby się nie spieszyć, nie gonić wściekle za zwierzętami, a wytypować miejsce, w którym mogą się zjawić i… czekać. ;) Fotografia przyrody to często długie serie porażek, przeplatane pojedynczymi sukcesami, a te smakują wtedy najbardziej :).

 

 Paweł Bernas na Inastagramie

 

Dziękujemy za rozmowę i podzielenie się z naszymi czytelnikami swoją pasją oraz doświadczeniem. Życzymy dalszych sukcesów, spełnienia marzeń związanych z podróżami oraz wielu wyjątkowych kadrów. Z niecierpliwością czekamy na nowe zdjęcia w portfolio.

Nasz gość, wychowując się tak blisko natury, miał niecodzienną możliwość obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nie każdy ma takie szczęście, jednak nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać się np. do lasu w poszukiwaniu niezwykłych kadrów. Fotografia przyrody wymaga konkretnych umiejętności. Należy połączyć staranność obserwacji z jednoczesną gotowością do działania, kiedy nagle w kadrze pojawia się okazja do uchwycenia dzikiego zwierzęcia. Zestaw fotograficzny, który polecił nasz gość, jest imponujący. Canon EOS R7 z zaawansowanym systemem ustawiania ostrości i skutecznego podążania za szybko poruszającymi się obiektami, oferuje świetną jakość obrazu, co jest kluczowe w fotografowaniu dzikiej przyrody. Nie jest to jedyna możliwa opcja. W naszym sklepie oferujemy wiele aparatów, które sprawią, że nawet osoby początkujące będą w stanie zrobić świetne zdjęcia przyrody. Jeśli chcesz poznać tajniki tej dziedziny i dowiedzieć się więcej o narzędziach, które pomogą osiągnąć perfekcję, zajrzyj do naszego wpisu o przyrodzie oczami Canona.

Zapraszamy również do śledzenia naszego bloga, ponieważ ten wywiad jest pierwszym z serii rozmów z ekspertami z różnych dziedzin. Już wkrótce jeszcze więcej inspirujących treści, które pozwolą Wam odkryć swoje pasje i uczyć się od najlepszych.

Kategorie
Ostatnio na blogu
Ranking drukarek 3D 2025 – najlepsze modele

Druk 3D nigdy wcześniej nie był tak dostępny! Sprawdź nasz ranking najlepszych drukarek 3D – od modeli dla początkujących po urządzenia dla profesjonalistów i miłośników figurek. Dowiedz się, które drukarki oferują najwyższą precyzję, dużą prędkość druku i najlepszy stosunek jakości do ceny.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Popularne tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium