TIPA World Awards 2024 – Nikon zwycięzcą w czterech kategoriach
Tipa World Awards 2024 – Nikon zwycięzcą w czterech kategoriach

W tegorocznej edycji konkursu TIPA World Awards firma Nikon zdobyła nagrody w czterech kategoriach. Najnowszy aparat bezlusterkowy Z f został uhonorowany tytułem „Najlepszy pełnoklatkowy aparat – ekspert", a aparat Z 8 został nagrodzony prestiżowym tytułem „Najlepszy profesjonalny aparat pełnoklatkowy”. W kategoriach obiektywów Nikon zdobywa dwie nagrody: NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena wyróżniony zostaje nagrodą „Najlepszy profesjonalny obiektyw portretowy", a NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy superteleobiektyw zmiennoogniskowy".

 

 

Jury TIPA pochwaliło model Z f za „doskonały przykład zbieżności klasycznego wzornictwa z nowoczesną technologią”, podkreślając jego wielką atrakcyjność dla entuzjastów fotografii zarówno młodych, jak i starszych. Model Z 8 doceniono za umieszczenie szeregu imponujących aparatu Z 9 w „mniejszym i lżejszym” korpusie, co czyni go idealnym dla podróżujących fotografów i filmowców. Obiektyw NIKKOR Z 135mm f/1.8 S Plena został nagrodzony za „miękki efekt bokeh w całym kadrze”, natomiast obiektyw NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR zrobił szczególne wrażenie na jury, które zauważyło, że „decydujące znaczenie mają często niepozorne cechy”.

Cztery nagrody potwierdzają zaangażowanie firmy Nikon w produkcję innowacyjnego sprzętu, łączącego zaawansowaną technologię i doskonałą wydajność, aby umożliwić fotografom przekraczanie granic twórczych, ale przede wszystkim „nieustanne inspirowanie”.

 

Nikon Z f

 

Nikon Z f – zdobywca nagrody „Best Full-Frame Expert Camera”

Członkowie TIPA docenili aparat Nikon Z F o rozdzielczości 24,5 mln pikseli jako doskonały przykład pogodzenia klasycznego wzornictwa z nowoczesną technologią. Łącząc wygląd lustrzanki Nikon w stylu retro z funkcjami fotografowania i filmowania zachęcającymi do twórczego zaangażowania, aparat Z f okazał się niezwykle atrakcyjny dla młodych i starszych entuzjastów fotografii. Elementy sterujące znajdujące się na aparacie obejmują precyzyjne pokrętła do regulacji ustawień oraz łatwy w obsłudze przełącznik umożliwiający wybieranie trybu fotografowania albo filmowania. Ruchomy wyświetlacz LCD zwiększa swobodę kadrowania i wyboru punktu widzenia, umożliwiając fotografowanie z podglądem na żywo, a ponadto pozwala na szybkie wybieranie funkcji z menu. Dostępny jest też wizjer OLED o wyglądzie przypominającym pryzmat pentagonalny i zapewniający 100-procentowe pokrycie kadru. Zaawansowane możliwości nagrywania wideo i vlogowania obejmują nagrywanie w rozdzielczości UHD 4K 30p i Full HD 120p oraz łączność SnapBridge, Bluetooth i Wi-Fi.

 

[product id="2424, 1871" slider="true"]

 

Nikon Z 8 – najlepszy pełnoklatkowy profesjonalny aparat fotograficzny

Model Z 8, posiadający wiele cech wspólnych z flagowym aparatem Nikon Z 9, pod względem wielkości i masy dla stanowi idealne rozwiązanie entuzjastów, a także profesjonalnych fotografów i filmowców pracujących w terenie. Wybór między nimi ma więcej wspólnego z trybem fotografa, wymaganiami zawodowymi i koniecznością dopasowania do reżimu produkcyjnego niż z jakimikolwiek większymi kompromisami w zakresie funkcji. Lekki, ważący zaledwie 0,90 kg, aparat Z 8 idealnie nadaje się do filmowania z użyciem gimbala, a ponieważ jest o 30% mniejszy, idealnie nadaje się do całodniowych sesji, gdy ważna jest waga torby ze sprzętem. Jednak bycie mniejszym i lżejszym nie oznacza utraty funkcji dostępnych w Z 9, takich jak rozmiar czujnika, szybkość klatek oraz wszystkie funkcje sztucznej inteligencji i śledzenia, a także inne specyfikacje.

 

Nikon Z8

 

Najlepszy obiektyw portretowy – NIKKOR Z 135 mm f/1.8 S Plena

Rzadko zdarza się, aby firma Nikon nadawała obiektywowi nazwę, dlatego sprawdziliśmy i okazało się, że słowo Plena oznacza „stan lub cechę całkowitego wypełnienia”. Jeśli komplementy kierowane pod adresem tego obiektywu przez fotografów z całego świata są jakąś przesłanką, to nazwa ta jest trafna. Skierowane do fotografów komercyjnych, ślubnych, portrecistów, a nawet fotografów krajobrazu i przyrody, reakcje profesjonalistów na całym świecie były w przeważającej mierze pozytywne. W szczególności doceniono: wyraźny, miękki efekt bokeh w całym kadrze, uzyskiwany na zdjęciach i filmach dzięki 11-listkowej przysłonie; jasność w całym kadrze oraz minimalizację refleksów, flary i kolorowych obwódek dzięki specjalnym soczewkom i powłokom; a także konfigurowalne przyciski sterujące i przyciski funkcji, które docenią operatorzy filmowi zachwycający się płynnym sterowaniem przysłoną i skutecznością wielosilnikowego AF firmy Nikon.

 

Nikkor Plena

 

Najlepszy superteleobiektyw zmiennoogniskowy – NIKKOR Z 180-600 mm f/5.6-6.3 VR

Ten obiektyw zmiennoogniskowy o dużym zakresie ogniskowych opracowano specjalnie z myślą o entuzjastach fotografowania przyrody, dzikich zwierząt i sportu. Dlatego łączy w sobie wszystkie istotne dla nich cechy: zakres ogniskowych, szybki i precyzyjny autofokus, silnik STM umożliwiający ciche i płynne nagrywanie filmów, a także uszczelnioną konstrukcję i powłokę fluorową, którą zastosowano „przewidując dużą częstotliwość wycierania soczewki”. Redaktorzy magazynów zrzeszonych w stowarzyszeniu TIPA wiedzą, że w ofercie dla profesjonalistów decydujące znaczenie mają często niepozorne cechy, którymi w przypadku tego superteleobiektywu są: możliwość stosowania telekonwerterów 1,4x i 2x, stała długość obiektywu podczas zmiany ogniskowej, możliwość przejścia przez cały zakres ogniskowych przy obrocie pierścienia zoomu o zaledwie 70 stopni, stabilizacja obrazu o skuteczności 5,5 EV oraz szereg elementów sterujących na obiektywie umożliwiających przełączanie lub blokowanie trybów i ustawień.

Nagrody TIPA World Awards są powszechnie uznawane jako wyróżnienie firm najwyższej klasy i produktów najwyższej jakości w branży. Służy także jako ważny punkt odniesienia i przewodnik dla konsumentów przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

 

Nikkor Z

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium