Nikon Z7 II i Nikon Z6 II – nowa generacja bezlusterkowców
Nikon Z7 II i Nikon Z6 II – nowa generacja bezlusterkowców

Dwa lata po premierze bezlusterkowców drugiej generacji Nikon postanowił wypuścić poprawioną wersję serii Z. W aparatach Nikon Z7 II i Nikon Z6 II wyeliminowano wady poprzednich modeli.

 

  1. Z6 II i Z7 II – Zmiany w stosunku do poprzednich wersji
  2. Modyfikacje w nowych modelach Nikon Z6 II i z Z7 II
  3. Tryb seryjny w Z6II i Z7II

 

 

Pojedynczy slot karty pamięci w nowej odsłonie został zastąpiony podwójnym portem SD. Dwa sloty: jeden na kartę CFexpress/XQD, drugi na kartę SD. Ponadto dołożono zasilacz EN-EL15c, który umożliwia ładowanie aparatów poprzez port USB-C (już nie tylko ładowanie akumulatora) oraz powiększono jego pojemność. Co więcej wnętrze na baterie wyposażono w dwa styki, które można połączyć z nowym uchwytem pionowym. Pozwala to na ustawienie fotografii w orientacji portretowej.

 

Z6 II i Z7 II – Zmiany w stosunku do poprzednich wersji

Warto zaznaczyć, że zmianie uległy jedynie wewnętrzne podzespoły, sama konstrukcja nie zmieniła się znacząco. W porównaniu do poprzedników modyfikacje designerskie są niemalże kosmetyczne. Zwiększono o 2 mm głębokość aparatów oraz o 30 gramów wagę – to wszystko wiąże się ze zmianą akumulatora i wprowadzeniem dodatkowego slotu na kartę pamięci. Nie przekłada się to jednak na fizyczną różnicę między aparatami drugiej generacji a ich nowszymi wersjami. Trudno się temu dziwić – ergonomia aparatów Nikon uważana jest za jedną z najlepszych w branży. Wartą odnotowania zmianą jest możliwość ustalenia kierunku obrotu pierścienia ostrości w obiektywie. Domyślnie pierścień w aparatach Nikon kręci się odwrotnie niż w cyfrówkach innych marek.

 

Nikon Z6 II i Z7 II

 

Modyfikacje w nowych modelach Nikon Z6 II i z Z7 II

Kolejnym ulepszeniem jest dodatkowy procesor EXPEED 6 (nowe wersje oferują dwa procesory zamiast jednego). Zwiększa on wydajność sprzętu pod kątem przetwarzania obrazu. Idzie za tym dodatkowa podziałka przesłony o 1 stopień (1EV), co przekłada się to na czułość autofocusa. Czułość Nikona Z7 II AF podniesiono z -2 EV do -3 EV, natomiast do -4 EV dla obiektywów o jasności większej niż f/2.

W przypadku Nikona Z6 II czułość AF podniesiono z -3,5 EV do -4,5 EV, natomiast AF do poziomu -6 EV dla obiektywów o jasności większej niż f/2.

 

[product id="1861, 2452" slider="true"]

 

Tryb seryjny w Z6II i Z7II

Dobrą wiadomością dla osób robiących zdjęcia w trybie seryjnym jest powiększenie o 3,5 razu buforów na zdjęcia. Aktualny bufor Nikona Z7 II pomieści 73 zdjęcia RAW (12bit) zamiast 23 zdjęć, w przypadku JPEG do 200 zdjęć. Tryb seryjny w tym aparacie podniesiono z 9 do 10 kl/s. W przypadku Nikona Z6 II bufor powiększono do 124 zdjęć RAW (12bit) zamiast 37 zdjęć, w przypadku JPEG do 200 zdjęć. Tryb seryjny zwiększono z 12 do 14 kl/s.

Rozszerzeniu uległa również funkcja wideo – wprowadzono dodatkowe tryby rejestracji HLG oraz 4K przy „klatkowaniu” 60p zamiast 4K/30p. Model Z7 II otrzymał je fabrycznie. Natomiast Z6 II po aktualizacji oprogramowania w lutym tego roku.

Na uwagę zasługuje również poprawiony wizjer aparatu, który zmniejsza zaciemnienie kadru w momencie robienia zdjęcia, przez co nie zaburza możliwości obserwowania obiektu.

 

Nikon Z7 II

 

Dla kogo nowa generacja bezlusterkowców Nikon?

Nikon dedykuje nową generację Z7 II i Z6 II osobom, które planują przejście z lustrzanek na bezlusterkowce. Zwraca również uwagę profesjonalnych fotografów i filmowców, którzy mają większe wymagania niż osoby robiące zdjęcia czy nagrywające filmy amatorsko.

Sprzęt doskonale sprawdzi się w otoczeniu niedostatecznie oświetlonym lub po zamontowaniu obiektywów o zwiększonej czułości. Oba aparaty, ze względu na dodatkowy slot na kartę SD, będą gratką dla osób robiących dużą ilość zdjęć.

Doskonałym, użytkowym udogodnieniem jest również możliwość podłączenia aparatów do zasilania przez port USB. Zwiększa to wydajność pracy przy seryjnym robieniu zdjęć lub kręceniu filmów. Warto odnotować, że poprzednie wersje nie miały takiej możliwości.

Na plus wypada również w pełni funkcjonalny uchwyt pionowy, który wygodnie układa się w dłoni.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium