FujiFilm nie przestaje zaskakiwać nowościami. Do bezlusterkowca X-T50 dołączy obiektyw Fujinon XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R L WR. Nowy obiektyw wzbogaca szeroką gamę wymiennych obiektywów XF, przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów fotograficznych serii X, słynących z kompaktowej i lekkiej konstrukcji oraz wyjątkowej jakości obrazowania, gwarantowanej przez autorską technologię reprodukcji kolorystycznej Fujifilm.
Model XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR to standardowy zoom, który obejmuje ogniskowe od szerokiego kąta 16 mm (odpowiednik 24 mm w formacie pełnej klatki) do krótkiego teleobiektywu 50 mm (odpowiednik 76 mm w formacie pełnej klatki). Posiada szybki i precyzyjny autofokus oraz współczynnik powiększenia 0,3x przy najdłuższej ogniskowej (odpowiednik 0,45x w formacie pełnej klatki). Konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne i niskie temperatury do -10°C. Obiektyw oferuje doskonałą jakość obrazu, idealnie współpracując z matrycami X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli. Waży jedynie 240 g, co czyni go najlżejszym zoomem w serii XF.
XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR oferuje pokrycie wszechstronnego zakresu ogniskowych, dzięki czemu znakomicie nadaje się do wielu zastosowań, od fotografowanych szerokim kątem krajobrazów i obiektów architektonicznych podczas podróży, po fotografię portretową wykorzystującą zakres ogniskowych typowych dla teleobiektywu krótkiego.
Obiektyw nie tylko oferuje wysoką jakość obrazu, ale również umożliwia wykonywanie zbliżeń podobnych do makrofotografii w formacie pełnej klatki 35 mm. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy fotografowaniu jedzenia, produktów, roślin i codziennych scen. Może być przez cały czas zapięty do aparatu jako jeden uniwersalny obiektyw.
Nowy model będzie dostępny od połowy czerwca jako zestaw kitowy z aparatami X-T50, X-T5 i X-S20.
Obiektyw XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR – wszechstronny zakres ogniskowych
Konstrukcja optyczna obejmująca 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED, umożliwia tłumienie aberracji chromatycznej i pozwala utrzymać wysoką zdolność rozdzielczą w całym zakresie ogniskowych.
Pokrywa często stosowany i wszechstronny zakres ogniskowych, od szerokiego kąta 16 mm (ekwiwalent 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), który świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazowej i zdjęciach grupowych, po ogniskową odpowiadającą zasięgowi teleobiektywu krótkiego – 50 mm (ekwiwalent 76 mm w formacie pełnej klatki) - idealne rozwiązanie, gdy wykonujemy portrety.
Osiąga maksymalny współczynnik powiększenia na poziomie 0,3x przy najdłuższej ogniskowej (odpowiada współczynnikowi 0,45x w formacie pełnej klatki 35 mm). Minimalna odległość ostrzenia wynosi 24 cm od obiektu (dystans liczony od powierzchni matrycy światłoczułej), czyli pozwala zbliżyć przednią soczewkę na odległość 15 cm od fotografowanego obiektu.
Kompaktowa i lekka forma
Zoptymalizowanie rozmieszczenia soczewek wewnątrz tubusu pozwoliło na obniżenie ciężaru obiektywu do ok. 240 g, czyniąc z modelu XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR najlżejszy zoom wśród szkieł serii XF, zachowując najwyższe zdolności rozdzielcze. Lekka konstrukcja przekłada się na zwiększoną mobilność i poprawia komfort korzystania z obiektywu. Konstrukcja pozwala zachować stałą długość tubusu podczas zmiany ogniskowej, zapewniając użytkownikom pozytywne wrażenia podczas fotografowania.
Fujinon XF 16-50 mm f/2.8-4.8 R LM WR z szybkim i celnym autofokusem
W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania, w której silnik liniowy porusza grupę niewielkich i lekkich soczewek ogniskujących. Ponadto szybki i precyzyjny autofokus, będący efektem miniaturyzacji grupy soczewek ogniskujących, gwarantuje uchwycenie tych decydujących momentów w ciągu ok. 0,015 sekundy.
Uszczelniona konstrukcja
Optyka posiada konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne i niskie temperatury (do -10°C), z uszczelnieniami w 13 miejscach tubusu. Obiektywu można bez obaw używać w różnorodnych sytuacjach, od fotografowania w niewielkim deszczu lub w warunkach lekkiego zapylenia, po krajobrazy zaśnieżonych pól lub nadmorskich plaż.
Premiera obiektywu zapowiedziana jest na połowę czerwca 2024.