Utrata dowodu osobistego może stanowić poważny problem. W rękach niepowołanych osób, ze zwykłego dokumentu tożsamości, zamienia się otwartą furtkę m.in. do Twoich pieniędzy zawartych umów czy wyłudzenia kredytów. Zatem co zrobić, gdy zgubisz dowód osobisty lub gdy dowód zostanie skradziony.
Gdzie zgłosić zgubienie dowodu
Utratę swojego dowodu musisz zgłosić w natychmiast, gdy odnotujesz jego utratę. Niezależnie od tego, czy nastąpiła ona w wyniku kradzieży czy po prostu zagubienia. Możesz to zrobić przez internet za pośrednictwem profilu zaufanego, w urzędzie gminy lub na policji (tylko w sytuacji, jeżeli dowód został skradziony). Twoja szybka reakcja pozwoli zastrzec dokument zanim trafi w niepowołane ręce.
Gdzie zgłosić utratę dowodu za granicą
W sytuacji, gdy dowód osobisty zgubisz poza granicami Polski, powinieneś natychmiast udać się do najbliższego konsulatu. Jeżeli dowód był dokumentem, na podstawie którego przekroczyłeś granicę, otrzymasz dokument tymczasowy, który umożliwi Ci powrót do kraju.
Jak zgłosić utratę dowodu przez Internet
Zagubiony dowód możesz zgłosić za pośrednictwem swojego profilu zaufanego. Wystarczy zalogować się na swoje konto, wybrać opcję „utrata dowodu” i postępować zgodnie z instrukcjami. Po skończonej procedurze należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu.
Utrata dowodu – zgłoszenie w banku
O utracie dowodu musisz również poinformować swój bank. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twój dowód posłuży do zaciągnięcia kredytu, wzięcia chwilówki lub sfinalizowania zakupów na raty. Warto również wiedzieć, że wszystkie banki w Polsce, wraz z innymi instytucjami weryfikującymi tożsamość za pośrednictwem dowodu, uczestniczą w programie „Dokumenty zastrzeżone”. Dzięki temu informacja o zaginięciu Twojego dowodu zostanie automatycznie przekazana dalej m.in. do firm leasingowych, wypożyczalni, operatorów komórkowych etc.
Kto może zgłosić utratę dowodu osobistego
Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego może zgłosić jedynie jego właściciel.
Ile trwa wyrobienie nowego dowodu osobistego
Okres oczekiwania na nowy dokument nie powinien przekroczyć 30 dni od daty złożenia wniosku. Zazwyczaj jest on dużo krótszy, a nowy dowód jest gotowy do odbioru nawet po tygodniu. Czas wyrobienia dowodu uzależniony jest głównie od miejsca, w którym o dokument wnioskujesz. W mniejszych miastach procedura trwa dużo krócej niż w metropoliach.
Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego, gdy się go zgubi
Wyrobienie nowego dowodu osobistego, niezależnie od przyczyn, zawsze jest bezpłatne. Jedynym kosztem może być zrobienie zdjęć do dokumentu, jeśli istnieje taka potrzeba.
Jak potwierdzić tożsamość bez dowodu
Jeżeli zgubiłeś dowód, swoją tożsamość możesz potwierdzić za pomocą paszportu. Pamiętaj, że prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, a jedynie dokumentem poświadczającym posiadane uprawnienia (w tym przypadku do prowadzenia wskazanego rodzaju pojazdów).
Gdzie oddać znaleziony dowód osobisty
Jeżeli znajdziesz czyjś dowód osobisty, zwróć go na posterunku policji lub w innym organie administracji publicznej. Gdy sytuacja miała miejsce za granicą, udaj się do konsulatu RP.