Zdjęcie do dowodu osobistego

 

Stworzyliśmy ten poradnik na podstawie wiedzy naszych pracowników, którzy w salonach AB Foto wykonują zdjęcia do dokumentów codziennie. W celu potwierdzenia informacji opieraliśmy się przede wszystkim na przepisach aktualnie obowiązującego prawa, szczególnie na Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2019 r. poz. 653, 730 i 2294).  

 

 

Aktualne promocje: abfoto.pl/zdjecia-do-dokumentow

 

 

Zdjęcie do dowodu osobistego - z tymi punktami warto się zapoznać

 

Termin ważności zdjęcia do dowodu osobistego 

 

Najlepiej zrobić fotografię na kilka dni przed złożeniem wniosku. Prawo akceptuje zdjęcie wykonane nie wcześniej niż na 6 miesięcy od dnia, w którym petent składa wniosek do urzędu. 

 

Cechy prawidłowego zdjęcia do dowodu: 

 

Fotografia powinna przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków. Twój wizerunek musi zajmować 70-80% zdjęcia. Tło białe, jednolite - bez cieni, elementów ozdobnych i osób trzecich. Twarz musi być równomiernie oświetlona - tak aby nie tworzyły się na niej cienie. Zdjęcie powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry. 

 

 

Twarz na fotografii: 

 

Wyraz twarzy musi być naturalny, zamknięte usta i odsłonięte brwi. Głowa powinna być skierowana prosto do obiektywu aparatu. Jeżeli nosisz zarost, brodę lub wąsy i nie utrudniają one rozpoznania wizerunku - możesz mieć je na zdjęciu. Jednak w celu uniknięcia ewentualnych problemów, proponujemy zrobić zdjęcie bez zarostu.  

 

Wady wzroku, a zdjęcie do dowodu: 

 

Kolejną kwestią w zdjęciu do dowodu są okulary i soczewki kontaktowe. Te elementy są dozwolone, ale musisz pamiętać o kilku zasadach:

 1. oczy muszą być dobrze widoczne,

 2. soczewki nie powinny zmieniać naturalnego koloru oraz kształtu oczu,

 3. oprawki nie mogą zasłaniać brwi,

 4. na szkłach nie powinno odbijać się światło.

Gdy masz wrodzoną lub nabytą wadę wzroku, nie musisz zdejmować ciemnych okularów.

Wtedy do wniosku o dowód dołącz orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

 

Nakrycie głowy:
 

Jeśli nosisz nakrycie głowy, bo wymaga tego Twoja religia - możesz mieć je na zdjęciu. Pamiętaj że linia twarzy musi być dobrze widoczna - brwi, oczy i usta również. Do wniosku o dowód dołącz zaświadczenie, które potwierdza przynależność do wspólnoty wyznaniowej (musi być ona zarejestrowana w Polsce). 

 

Dzieci na zdjęciu do dowodu

 

W przypadku gdy zdjęcie robimy dziecku które ma mniej niż 5 lat, może ono mieć zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy (może się uśmiechać). Jego twarz powinna być dobrze widoczna - nie zasłonięta włosami lub innymi elementami. Głowa musi być skierowana prosto, tło jasne i jednolite - bez osób trzecich w kadrze. W celu skupienia uwagi maluszków proponujemy zabrać ulubioną zabawkę. Jeżeli dziecko jest starsze, sugerujemy aby przed przyjściem do naszego salonu opowiedzieć mu dokąd idziecie i w jakim celu. Taka rozmowa zaowocuje podczas wizyty w AB Foto, a mały model będzie zdecydowanie spokojniejszy.

 

Odrzucone zdjęcie:


Często wniosek zostaje odrzucony przez oprawki okularów lub włosy które zasłaniają brwi. W celu uniknięcia ewentualnych problemów w urzędzie, proponujemy zrezygnować z okularów na moment wykonania zdjęcia.

 

Kwestie techniczne:


Masz możliwość złożyć wniosek o dowód osobisty na dwa sposoby:

 • osobiście w urzędzie - konieczne będzie wtedy jedno kolorowe zdjęcie w wersji papierowej którego wymiary to 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość),

 • przez internet - dołącz kolorową fotografię w formie elektronicznej, jej minimalna rozdzielczość powinna wynosić 492 x 633 piksele lub więcej, nie może jednak przekroczyć wielkości 2,5 MB. 

 

Robiąc zdjęcie w jednym z naszych salonów nie musisz się martwić o wymiary i proporcje - przygotowujemy je zgodnie z wytycznymi rządu. 

 

Zdjęcie do dowodu osobistego cena:

Cena zdjęcia do dowodu w salonach ABFoto to 49,99 zł - w pakiecie otrzymujesz 4 wydrukowane fotografie w formacie zgodnym z wytycznymi. Pomyśl również o dodatkowym komplecie zdjęć, mogą przydać się do innych dokumentów lub możesz obdarować nimi swoich bliskich. Dodatkowe 4 wydrukowane zdjęcia kosztują tylko 9,99 zł. Potrzebujesz wersji elektronicznej? Nie ma problemu! Prześlemy Ci zdjęcie w wersji elektronicznej - za tę usługę zapłacisz 8,99 zł.

 

Przed wizytą w naszym salonie:


Jak przygotować się przed wykonaniem zdjęcia? Odpowiadamy:

 1. Przede wszystkim porządnie się wyspać,

 2. ułożyć fryzurę tak, aby nie zasłaniała brwi,

 3. dobrać ubiór wiedząc, że na zdjęciu widać tylko wycinek barków,

 4. jeśli masz ochotę zrób delikatny, podkreślający urodę make-up.

 

Warto zadbać o te kilka punktów pamiętając, że kolejne zdjęcie do dowodu będziesz wykonywać za 10 lat.

 

Znajdź najbliższy salon AB Foto w swojej okolicy:

 

SALONY AB FOTO, W KTÓRYCH ZROBISZ ZDJĘCIA DO DOWODU OSOBISTEGO I INNYCH DOKUMENTÓW:

 

Nasze salony AB Foto, w których zrobisz zdjęcia do dowodu osobistego, są rozsiane na terenie całej Polski. Ekspresowe zdjęcia do dowodu osobistego wykonasz w takich miastach jak: 

BiałystokGdańskJastrzębie - ZdrójKatowiceKielceKrakówLublinŁódźOlsztynRzeszówSzczecinToruńWarszawa i Wrocław.


Zapraszamy!


 • rzetelna firma
 • forbes2015
 • forbes2014
 • PFR_wsparcie
 • forbes2013
 • gepard biznesu
 • gazele biznesu
 • szkoly