Zdjęcia do wizy
Termin ważności zdjęcia do wizy
Najlepiej zrobić fotografię na kilka dni przed złożeniem wniosku. Prawo akceptuje zdjęcie wykonane nie wcześniej niż na 6 miesięcy od dnia, w którym petent składa wniosek do konsulatu.
Cechy prawidłowego zdjęcia do wizy:
Fotografia powinna na wprost i posiadać cechy biometryczne. Przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków. Twój wizerunek musi zajmować 70-80% zdjęcia. Tło białe, jednolite - bez cieni, elementów ozdobnych i osób trzecich. Twarz musi być równomiernie oświetlona - tak aby nie tworzyły się na niej cienie. Zdjęcie powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry.
Twarz na fotografii do wizy:
Wyraz twarzy musi być naturalny, bez uśmiechu, a usta zamknięte. Owal twarzy w pełni widoczny, z odsłoniętymi brwiami. Głowa powinna być skierowana prosto do obiektywu aparatu. Włosy należy ułożyć w taki sposób żeby nie dotykały brwi. Jeżeli nosisz zarost, brodę lub wąsy i nie utrudniają one rozpoznania wizerunku - możesz mieć je na zdjęciu. Jednak w celu uniknięcia ewentualnych problemów, proponujemy zrobić zdjęcie bez zarostu.
Wady wzroku, a zdjęcie do wizy:
Kolejną kwestią w zdjęciu do wizy są okulary i soczewki kontaktowe. Te elementy są dozwolone, ale musisz pamiętać o kilku zasadach:
- zalecane jest zdjęcie okularów - oczy i brwi muszą być w pełni widoczne,
- oprawki nie mogą zasłaniać brwi i zachodzić na oczy
- na szkłach nie powinno odbijać się światło,
- soczewki kontaktowe nie powinny zmieniać naturalnego koloru oraz kształtu oczu.
Gdy masz wrodzoną lub nabytą wadę wzroku, nie musisz zdejmować ciemnych okularów.
Wtedy do wniosku o wizę dołącz orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Nakrycie głowy:
Jeśli nosisz nakrycie głowy, bo wymaga tego Twoja religia - możesz mieć je na zdjęciu. Pamiętaj że linia twarzy musi być dobrze widoczna - brwi, oczy i usta również. Do wniosku o dowód dołącz zaświadczenie, które potwierdza przynależność do wspólnoty wyznaniowej (musi być ona zarejestrowana w Polsce).
Dzieci na zdjęciu do wizy
W przypadku gdy zdjęcie robimy dziecku które ma mniej niż 5 lat, wymagania zachowania cech biometrycznych na zdjęciu nie są tak restrykcyjne jak w przypadku osób dorosłych. Akceptowalne są otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy (dziecko może się uśmiechać). Jego twarz powinna być dobrze widoczna - nie zasłonięta włosami lub innymi elementami. Głowa musi być skierowana prosto, tło jasne i jednolite - bez osób trzecich w kadrze. W celu skupienia uwagi maluszków proponujemy zabrać ulubioną zabawkę. Jeżeli dziecko jest starsze, sugerujemy aby przed przyjściem do naszego salonu opowiedzieć mu dokąd idziecie i w jakim celu. Taka rozmowa zaowocuje podczas wizyty w AB Foto, a mały model będzie zdecydowanie spokojniejszy.
Odrzucone zdjęcie:
Często wniosek zostaje odrzucony przez oprawki okularów lub włosy które zasłaniają brwi. W celu uniknięcia ewentualnych problemów w urzędzie, proponujemy zrezygnować z okularów na moment wykonania zdjęcia.
Kwestie techniczne:
W zależności od kraju do którego podróżujemy zdjęcie do wizy należy złożyć:
- osobiście w konsulacie - konieczne wtedy będzie do jednego do dwóch kolorowych zdjęć (w zależności od wymagań konsulatu danego państwa) w wersji papierowej którego wymiary to w większości Państw 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość),
- przez internet i osobiście w konsulacie - dołącz kolorową fotografię w formie elektronicznej, jej minimalna rozdzielczość z reguły powinna wynosić 492 x 633 piksele lub więcej, nie może jednak przekroczyć wielkości 2,5 MB (w zależności od wymagań konsulatu kraju do którego podróżujemy)
Robiąc zdjęcie w jednym z naszych salonów nie musisz się martwić o wymiary i proporcje zdjęć do wizy - przygotowujemy je zgodnie z wytycznymi konsulatu kraju do którego będziesz podróżować.
Zalecamy również zabranie w podróż wydrukowanych zdjęć oraz ich kopii elektronicznej. Mogą być potrzebne w wypadku utraty, zniszczenia, kradzieży dokumentów.
Przed wizytą w naszym salonie:
Jak przygotować się przed wykonaniem zdjęcia? Odpowiadamy:
- przede wszystkim porządnie się wyspać,
- ułożyć fryzurę tak, aby nie zasłaniała brwi,
- dobrać ubiór wiedząc, że na zdjęciu widać tylko wycinek barków,
- unikamy kolorów jaskrawych i żarówiastych – czerwień, żółć, zieleń, pomarańcz potrafi zostawić niekorzystnie wyglądające zabarwienie skóry na twarzy. Preferowane są kolory w tonacji szarej matowej.
- Staraj się unikać rozświetlających podkładów i nawilżających kremów. Jeśli masz ochotę zrób delikatny matowy make-up.
Znajdź najbliższy salon AB Foto w swojej okolicy: