Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniami i zaoszczędzić sporo pieniędzy

Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniami i zaoszczędzić sporo pieniędzy

Niedomknięta kieszeń i wypadający z niej nowy telefon z impetem lądujący na betonowym chodniku. Smartfon wyślizgujący się z ręki i nurkujący w wannie podczas zażywania relaksującej (jeszcze do niedawna) kąpieli. Telefon zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie i wystarczy sekunda nieuwagi, aby narazić go uszkodzenie. Jak zminimalizować ryzyko zniszczeń? Zapraszam do lektury.

 

  1. Jaka jest najlepsza ochrona na ekran telefonu
  2. Folia ochronna na telefon
  3. Jak nakleić folię na telefon
  4. Szkło hartowane na ekran smartfona
  5. Folia na telefon czy szkło hartowane
  6. Szkło hybrydowe
  7. Etui na telefon
  8. Jakie etui na telefon wybrać
  9. Wodoszczelne etui na telefon
  10. Jak zabezpieczyć telefon przed upadkiem – bumper do smartfona
  11. Etui i obudowy na smartfony w AB Foto – praktyczne i stylowe

 

 

Jaka jest najlepsza ochrona na ekran telefonu

Jedną z pierwszych rzeczy, o którą powinieneś zadbać po zakupie smartfona jest zabezpieczenie ekranu. Ta część jest najbardziej narażona na uszkodzenia – rysy i pęknięcia. Wiele osób rezygnuje z takiej ochrony w obawie przed jej negatywnym wpływem na wygląd i wygodę korzystania z urządzenia. Niepotrzebnie. Dostępne na rynku folie i szkła hartowane na ekrany smartfonów są niemal niewidoczne, nie wpływają na jakość obrazu i czułość ekranu na dotyk.

Musisz pamiętać, że z uszkodzonym ekranem będziesz mieć problem z korzystaniem z klawiatury – pisaniem wiadomości, odebraniem rozmów, a nawet z odblokowaniem telefonu.

Cena dodatkowej ochrony nie powinna być wymówką, bo liczby mówią same za siebie. Szkło hartowane, na przykład do iPhone’a X, to wydatek rzędu 40 zł. Dla porównania, za wymianę wyświetlacza w tym modelu zapłacisz dwadzieścia razy tyle! Musisz przyznać, że to spore obciążenie dla portfela.

 

Wymiana ekranu w telefonie
Wymiana pękniętego ekranu może słono kosztować. Często im droższe urządzenie, tym droższa jest jego naprawa, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

 

Folia ochronna na telefon

Naklejenie folii na ekran smartfona, to najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie, za którym przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim, folie są niezwykle cienkie, dzięki czemu po naklejeniu są niemal niewidoczne. Ich duża elastyczność sprawia, że celująco zdają egzamin w przypadku modeli o zakrzywionych panelach. Zatem jeśli jesteś właścicielem Samsunga Galaxy S22 Ultra, Huawei P50 Pro, OnePlus 10 Pro lub innego smartfona z ekranem typu „edge”, folia na telefon to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Dodatkowo, jeżeli zajdzie taka potrzeba, wymiana folii będzie łatwiejsza i tańsza niż wymiana szkła hartowanego – równie popularnego sposobu ochrony ekranu smartfona.

Pamiętaj jednak, aby wybierać sprawdzone produkty renomowanych producentów. Próba zaoszczędzenia kilku złotych i naklejenie folii niskiej jakości może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zastanów się, czy chcesz się mierzyć z takimi problemami jak pogorszenie jakości obrazu, zmniejszenie wrażliwości ekranu na dotyk, mocno widoczne odciski palców czy, w najgorszym wypadku, brak ochrony przed zarysowaniem.

 

Jak nakleić folię na telefon

Na pierwszy rzut oka, naklejenie folii wydaje się prostą czynnością, z którą poradzi sobie każdy. Nie do końca tak jest. Wymagana jest precyzja i cierpliwość, należy także zadbać o idealną czystość ekranu, który będziemy oklejać. Niedokładność będzie skutkować powstaniem pęcherzyków powietrza pod folią.

 

Naklejanie folii na telefon
Naklejanie folii na ekran telefonu, to czynność wymagająca dużej precyzji.

 

Jeśli chcesz uniknąć nerwowych prób przyklejania folii, a co najważniejsze zyskać pewność użycia produktu najwyższej jakości, możesz powierzyć usługę naklejania folii ochronnej na ekran profesjonalistom. W każdym salonie AB Foto nasi pracownicy szybko i skutecznie zabezpieczą ekran Twojego telefonu, tabletu lub aparatu fotograficznego, używając jednego z najcieńszych i najbardziej wytrzymałych zabezpieczeń tego typu: folii antiCRASH MyScreen Protector.

 

 

Usługa naklejenia folii na sprzęt elektroniczny obejmuje profesjonalne wycięcie folii ochronnej dopasowanej jej do konkretnego modelu telefonu (posiadamy bazę kilkunastu tysięcy wzorów) oraz naklejenie jej na ekran urządzenia, a cały proces trwa zaledwie kilka minut.

 

Szkło hartowane na ekran smartfona

Naklejenie folii na ekran telefonu, choć jest rozwiązaniem skutecznym i tanim, nie pozostaje bez wad. Do minusów tej metody należy zaliczyć fakt, że chroni smartfon głównie przed zarysowaniami. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zabezpieczyć swój sprzęt również przed ryzykiem stłuczenia ekranu, postaw na twardsze i bardziej wytrzymałe szkło hartowane.

 

Szkło hartowane
Szkło hartowane jest kruche, ale łatwiej jest je wymienić, niż pęknięty ekran urządzenia, które chroni.

 

Użycie dobrej jakości szkła hartowanego, to brak zniekształceń obrazu oraz świetna przejrzystość. Niektóre produkty tego rodzaju posiadają powłokę oleofobową, która pomaga utrzymać ekran w czystości oraz wzmacnia jego czułość na dotyk. Większa niż w przypadku folii grubość szkła ma też swoje minusy. Przede wszystkim szkło jest bardziej widoczne, przez co może odznaczać się na powierzchni ekranu. Problem stanowi również kruchość hartowanego szkła. Nawet delikatne uderzenie może prowadzić do jego pęknięcia, a co się z tym wiąże, konieczności wymiany, która nie jest taka łatwa, jak wymiana folii ochronnej.

 

Klasy twardości szkła

W produkcji szkła hartowanego wyróżnia się 10 stopni twardości oznaczanych literą „H”:

  • 1H – materiał daje się łatwo zarysować paznokciem
  • 2H – materiał można zarysować paznokciem
  • 3H – materiał można zarysować w łatwy sposób przy pomocy miedzianego drutu
  • 4H – materiał można z łatwością zarysować przy pomocy noża
  • 5H – materiał z trudem można zarysować przy pomocy noża
  • 6H – materiał można zarysować ostrymi narzędziami ze stali (na przykład pilnikiem)
  • 7H – materiał jest tak twardy, że można nim zarysować szkło
  • 8H – materiał jest tak twardy, że z łatwością zarysuje szkło
  • 9H – materiał jest tak twardy, że może przeciąć szkło, a sam może zostać zarysowany jedynie ostrzem diamentowym
  • 10H materiał jest tak twardy, że można go zarysować jedynie diamentem

Jeżeli chcesz, aby szkło hartowane skutecznie chroniło ekran Twojego smartfona, kupuj produkty o klasie twardości 8H i wyższej.

 

Folia na telefon czy szkło hartowane

Jeżeli, po przeczytaniu powyższych kontrargumentów, wciąż zastanawiasz się czy warto zainwestować w dodatkową ochronę swojego urządzenia, odpowiem krótko – warto. Zwróć jednak uwagę na jakość produktu. Jeżeli natomiast nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, to odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy doskonały wygląd smartfona, bez jakichkolwiek widocznych ingerencji ma dla Ciebie duże znaczenie? Jeśli tak, wybierz folię na telefon.
  • Czy na zabezpieczenie telefonu chcesz przeznaczyć jak najmniej pieniędzy? Jeśli tak, wybierz folię na telefon.
  • Czy masz już dodatkowe zabezpieczenie w postaci pokrowca lub zamykanego etui? Jeśli tak, wybierz folię na telefon.
  • Czy posiadasz smartfon z ekranem typu „edge”? Jeśli tak, wybierz folię na telefon.
  • Czy prowadzisz aktywny tryb życia, uprawiasz dużo sportu, a Twój smartfon często narażony jest na upadki i uszkodzenia? Jeśli tak, wybierz szkło hartowane.
  • Czy zależy Ci na doskonałej jakości obrazu? Jeśli tak, wybierz szkło hartowane.
  • Czy cenisz sobie komfort użytkowania m.in. płynne działanie ekranu dotykowego? Jeśli tak, wybierz szkło hartowane.

 

Szkło hybrydowe

Być może nie ułatwię Ci teraz podjęcia decyzji, ale istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Szkło hybrydowe na telefon, bo o nim mowa, to mariaż prawie idealny – doskonale łączący w sobie zalety folii na smartfona i hartowanego szkła. Jest niezwykle odporne na uszkodzenia, nie łamie się, nie pęka i nie wyszczerbia podczas upadków. Jednocześnie jest bardzo cienkie, dzięki czemu nie tylko pozostaje niemal niewidoczne na ekranie, ale również wykazuje dużą elastyczność. Niestety, jest to rozwiązanie najmniej odporne na zarysowania (z powodu niskiej twardości szkła H6) i jednocześnie najdroższe z powyższych.

 

Etui na telefon

Pokrowce na telefon są dedykowane do konkretnych modeli smartfonów. Dlatego, wybierając etui dla swojego telefonu, zwróć uwagę na to, czy jest dedykowany modelowi, który posiadasz. Dzięki temu zyskasz pewność, że został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić Ci swobodny dostęp do wszystkich przycisków, obiektywów oraz portów.

 

Jakie etui na telefon wybrać

Kolor czy rodzaj nadruku to kwestia indywidualna. Nie będę Cię więc przekonywać, że czarne etui na telefon jest lepsze niż niebieskie. Zdecydowanie bardziej istotną kwestią jest materiał z jakiego pokrowiec został wykonany.

  • Materiałowe etui na telefon – chronią telefon przed zarysowaniami, jednak nie zabezpieczą go przed upadkiem. Doskonale sprawdzą się jeśli nosisz smartfon w plecaku lub torebce i obawiasz się, że zostanie porysowany przez klucze, długopisy lub inne ostre przedmioty.
  • Etui silikonowe – najczęściej występują w postaci tzw. „plecków”. W razie upadku chronią obudowę smartfona przed pęknięciem oraz zmniejszają ryzyko wyślizgnięcia się telefonu z ręki podczas użytkowania, co sprawdza się szczególnie w przypadku większych urządzeń.
  • Skórzane etui na telefon – do ich produkcji wykorzystuje się zarówno skórę ekologiczną, jak i naturalną. Pokrowce na smartfony z tego materiału najczęściej występują w postaci futerałów, wsuwek oraz etui typu „wallet” (często z dodatkowymi kieszonkami na karty płatnicze czy dokumenty). Dzięki zastosowaniu twardej skóry, posłużą wiele lat, chroniąc Twój sprzęt przed przykrymi skutkami upadku.
  • Etui na telefon z poliwęglanu – poliwęglan (często łączony z poliuretanem) jest wykorzystywany do produkcji niezwykle wytrzymałych pokrowców na telefon, określanych mianem „pancernych etui”. Takie case’y skutecznie chronią smartfony przed uszkodzeniami spowodowanymi upadkiem. Nawet na wyjątkowo twarde i kamieniste powierzchnie. Doskonale sprawdzają się zatem podczas jazdy na rowerze czy górskiej wędrówki.

A skoro o sporcie mowa, nie sposób pominąć etui na telefon do biegania. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna opaska na rękę z wszytym pokrowcem, do którego włożysz smartfon. Korzystając z takiej opaski masz pewność, że telefon nie wypadnie ci podczas uprawiania aktywności fizycznej, tak jak może to się zdarzyć w sytuacji, gdy smartfon trzymasz w kieszeni lub dłoni.

 

Etui na telefon do biegania

 

Wodoszczelne etui na telefon

Uprawiając sport, nie tylko narażasz telefon na upadek na twardą powierzchnię, ale również na zanurzenie w wodzie. Spływ kajakowy, nauka pływania na SUPach, a nawet niewinne wędkowanie to tylko niektóre sytuacje, gdy możesz zafundować swojemu smartfonowi niespodziewaną kąpiel. Aby uniknąć jej przykrych następstw, warto zaopatrzyć się w wodoszczelny case na telefon. Takie akcesorium doskonale sprawdzi się również podczas pływania lub nurkowania.

Jeżeli szukałeś wodoopornego etui na telefon, istnieje duża szansa, że natknąłeś się na skrót IPX. Co on oznacza?

 

Co oznacza standard IPX

IPX (International Protection Rating, czyli Międzynarodowy Współczynnik Ochrony), to nic innego jak klasa wodoszczelności wyrażona w dziewięciostopniowej skali:

  • IPX 0 – brak zabezpieczeń przed wodą
  • IPX 1 – ochrona przed opadem wody równoważna opadom deszczu trwającym do 10 minut o natężeniu 3-5 mm
  • IPX 2 – ochrona przed wodą kapiącą z różnych kierunków pod kątem do 15 stopni
  • IPX 3 – ochrona przed spryskiwaniem wodą z różnych kierunków pod kątem do 60 stopni
  • IPX 4 – całkowita ochrona przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków z natężeniem do 10 litrów na minutę
  • IPX 5 – całkowita ochrona przed strumieniem wody płynącej z różnych kierunków z wydajnością do 12,5 litra na minutę
  • IPX 6 – całkowite zabezpieczenie przed strumieniem wody płynącej z różnych kierunków z wydajnością do 100 litrów na minutę
  • IPX 7 – pierwsza klasa wodoodporności podwodnej, odporność do 1 metra na czas do 30 minut
  • IPX 8 – ochrona przed ciągłym zanurzeniem w wodzie – może mieć ograniczenia wprowadzone przez producenta danego sprzętu odnośnie głębokości lub ciśnienia wody

Nie muszę chyba dodawać, że kupując wodoodpory case na telefon, warto wybrać ten z oznaczeniem IPX 8.

 

Jak zabezpieczyć telefon przed upadkiem – bumper do smartfona

Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak specjalna ramka zakładana na boki smartfona. Wykonana z silikonu lub karbonu skutecznie chroni sprzęt przed upadkiem, jednak nie zabezpieczy ekranu urządzenia przed zadrapaniem, a także plecków, jeśli telefon uderzy np. w wystający kamień.

 

Bumper do smartfona
Bumper (ang. zderzak) do telefonu, to ramka okalająca i zabezpieczająca krawędzie urządzenia. Dzięki temu, że lekko wystaje, w niektórych sytuacjach ochroni przed porysowaniem ekran i obiektywy smartfona.

 

Etui i obudowy na smartfony w AB Foto – praktyczne i stylowe

Wystarczy chwila nieuwagi, aby Twój sprzęt, nierzadko warty kilka tysięcy złotych, uległ zniszczeniu. Warto zawczasu zabezpieczyć się przed takimi przykrymi niespodziankami. Tym bardziej, że odpowiednia ochrona smartfona to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, czyli wielokrotnie mniej niż naprawa czy wymiana urządzenia. Ale pieniądze to nie wszystko, wymiana wysłużonej folii ochronnej lub ukruszonego szkła hartowanego trwa chwilę i cały czas masz dostęp do swojego telefonu.

Poświęć zatem chwilę na wybór odpowiedniego zabezpieczenia ekranu telefonu i jego obudowy. Tak niewiele trzeba, abyś mógł cieszyć się swoim sprzętem bez zamartwiania się, czy nie zniszczy się podczas wyprawy rowerowej, nie zamoczy podczas raftingu, czy chociażby nie stłucze zrzucony przez przypadek z szafki nocnej.

Kategorie
Ostatnio na blogu
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Popularne tagi
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium