Aplikacja mObywatel zawiera cyfrowe wersje najpopularniejszych dokumentów. Chociaż może posłużyć do wylegitymowania się np. podczas kontroli biletów czy odbioru listów poleconych na poczcie, jak dotąd nie była uznawana za oficjalny dowód osobisty np. w bankach przy wnioskowaniu o kredyt. Wkrótce ma się to zmienić.
mObywatel zamiast dowodu osobistego
Projekt ustawy zakładającej prawne zrównanie dokumentów w wersji cyfrowej z ich fizycznymi odpowiednikami przygotowano już w maju, a w grudniu Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął ustawę. Według projektu aplikacja ma w pełni zastąpić tradycyjny dowód osobisty w każdej sytuacji, w której wymagane jest jego użycie w celu potwierdzenia tożsamości.
mObywatel - kto honoruje
To jednak nie koniec zmian. mObywatel ma również zastąpić takie dokumenty jak prawo jazdy, Karta Dużej Rodziny czy legitymacja. W przyszłości aplikacja ma także umożliwiać dokonywanie płatności online. To oznacza, że mObywatel będzie oficjalnie honorowany przez wszystkie instytucje i organy, które do tej pory korzystały z tradycyjnej wersji dokumentów w celu identyfikacji tożsamości lub sprawdzenia uprawnień obywateli. Trzeba jednak pamiętać, że dokumenty w wersji cyfrowej nie będą uznawane za granicą.
Plany zakładają również, że obecna infrastruktura posłuży jednostkom samorządu terytorialnego czy organizacjom zawodowym jako podstawa do stworzenia systemu własnych elektronicznych dokumentów.
Kiedy nowa aplikacja mObywatel
Wprowadzenie zmian zależy w głównej mierze od tempa prac nad ustawą. Zakłada się jednak, że nowe funkcjonalności pojawia się w aplikacji już na początku 2023 roku.